Ciemieniucha u niemowlaka. Jakie są przyczyny i jak sobie z nią poradzić? 0
Ciemieniucha u niemowlaka. Jakie są przyczyny i jak sobie z nią poradzić?

Ciemieniucha u niemowlaka. Jakie są przyczyny i jak sobie z nia poradzic?

Choć wiemy, że ciemieniucha jest dość powszechnym zjawiskiem, nie jesteśmy zadowolone kiedy pojawi się właśnie u naszego maluszka. Co to jest ciemieniucha? Co musimy o niej wiedzieć? Jak z nią walczyć? Na wszystkie te pytania postaram się odpowiedzieć w dzisiejszym wpisie.

Zapraszam !

 

Co to jest ciemieniucha i jak wygląda?

Ciemieniucha jest dość często rozpoznawana u niemowląt. Początki możemy zaobserwować gdy na skórze na główce dziecka widać zrogowaciały naskórek, łuskowaty. Początkowo ma on biały kolor. Później staje się on bardziej pomarańczowy.

 

 

 

Jak rozpoznać, że mamy do czynienia z ciemieniuchą i jakie są jej objawy?

Pamiętam kiedy po raz pierwszy zauważyłam ciemieniuchę u mojej starszej córki, pomyślałam wtedy, że córka będzie miała rude włoski. Dlaczego? Prześwitująca przez włosy ciemieniucha może dawać wrażenie jakby nasz maluszek miał lekko rude włoski. Dodatkowo ciemieniucha może pojawiać się też na innych częściach ciała, takich jak, np. brwi.

 

Przyczyny ciemieniuchy?

Przyczyną ciemieniuchy jest niedojrzałość gruczołów łojowych, które w pierwszym okresie życia pracują bardzo intensywnie i zbyt mocno natłuszczają wrażliwą skórę dziecka. Prawdopodobnie za nadczynność gruczołów łojowych odpowiedzialne są hormony mamy, które wciąż są obecne w organizmie dziecka.

 

Kiedy zazwyczaj pojawia się ciemieniucha?

Najczęściej ciemieniucha pojawia się w pierwszych tygodniach życia dziecka. Niestety lubi nawracać (wiem z własnego doświadczenia). Może się również pojawiać u starszych dzieci, nawet dwu-, trzy- czy czteroletnich.

 

Jak się pozbyć ciemieniuchy?

Czasem bywa tak, że ciemieniucha znika sama po jakimś czasie i już nigdy nie wraca. Niestety w przypadku moich córek tak się nie stało.

 

Jakie są domowe sposoby na walkę z ciemieniuchą?

Przede wszystkim odpowiednia pielęgnacja skóry głowy dziecka. Należy myć główkę dziecka codziennie. Przed każdym myciem należy nasmarować główkę dziecka oliwką, oliwą z oliwek lub naturalnym olejem, np. olejem ze słodkich migdałów czy olejem kokosowym. Olej zmiękczy odpowiednio naskórek. Po takim natłuszczeniu główki ciemieniuchę należy usunąć, oczywiście bardzo delikatnie. Najlepiej użyć do tego celu specjalnej szczotki z naturalnej szczeciny, która nie tylko skutecznie usuwa ciemieniuchę, ale przede wszystkim nie powoduje u naszego maluszka żadnych podrażnień.

 

 

Uwaga!

Jeśli stosujesz naturalny olej, np. kokosowy u swojego maluszka po raz pierwszy, pamiętaj aby sprawdzić czy u Twojego dziecka nie pojawi się reakcja alergiczna. W tym celu nałóż niewielką ilość oleju kokosowego na jakiś niewielki obszar ciała dziecka, odczekaj kilka minut i obserwuj czy nie pojawi się reakcja uczuleniowa. Dotyczy to oczywiście nie tylko oleju kokosowego, ale każdego produktu do pielęgnacji, którego używamy po raz pierwszy u naszego maluszka.

 

 

Obecnie na rynku możemy znaleźć różnego rodzaju szczotki na ciemieniuchę. Ja używałam podłużnej drewnianej szczotki z włosiem z naturalnej szczeciny. Szczotka bez problemu usuwa ciemieniuchę. Może być również wykorzystywana do rozczesywania włosków, nawet u starszych dzieci.

 

Ważne !

Nigdy nie usuwaj ciemieniuchy "na sucho". Po pierwsze jest to bardzo trudne, po drugie może prowadzić do podrażnień, a nawet infekcji. Po trzecie to po prostu może sprawiać dziecku ból.

 

Czy ciemieniucha boli?

Ciemieniucha, na szczęście, nie jest dokuczliwa dla dziecka. Nie boli, nie piecze, nie swędzi, nie jest też w żadnym stopniu niebezpieczna dla jego zdrowia. Ciemieniucha może niekiedy utrudniać „oddychanie skóry”, więc główka niemowlaka bardziej się poci. Z reguły jednak ciemieniucha nie powoduje dyskomfortu i uznawana jest przede wszystkim jako problem w kontekście estetycznym.  

 

Czy można zapobiec ciemieniusze?

Można profilaktycznie smarować główkę dziecka oliwką lub naturalnym olejem, np. ze słodkich migdałów lub olejem kokosowym i czesać miękką szczotką, np. z koziny. Nie należy również przegrzewać główki dziecka, pocenie może sprzyjać powstawaniu ciemieniuchy. Rozwojowi ciemieniuchy może sprzyjać także używanie zbyt silnych środków do kąpieli. Dlatego do mycia główki dziecka należy używać tylko delikatnych produktów przeznaczonych dla niemowląt. Po kąpieli najlepiej dokładnie osuszyć główkę dziecka i wyczesać miękką szczotką.

 

 

Oczywiście jeśli Wasza walka z ciemieniuchą za pomocą domowych sposobów nie przynosi żadnych efektów, wówczas najlepiej udać się po poradę do lekarza pediatry, oceni on jak poważny jest problem i doradzi któryś z dostępnych w aptece preparatów.

 

Czy Twoje dziecko ma ciemieniuchę? Jak wygląda Twoja walka z ciemieniuchą?

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl