Jak zachęcić dziecko do mycia rąk? Nietypowe kosmetyki - kolorowe pianki do mycia ! 0

O tym jak ważna jest prawidłowa higiena naszych rąk wiedzą wszyscy dorośli. Niestety z dziećmi nie jest już tak łatwo. Nie zawsze w prosty sposób uda się przekonać je do częstego mycia i dokładnego mycia łapek.

Wyrobienie prawidłowego nawyku mycia rączek u naszych pociech jest teraz szczególnie ważne. Nie tylko ze względu na panującą pandemię, ale też porę roku. Dni stają się dłuższe i cieplejsze, a w związku z tym coraz więcej czasu spędzamy na dworze.

Muszę przyznać, że wiosną i latem rączki moich córek po zabawie często wyglądają jakby właśnie wróciły z kopalni, a nie z podwórka :) 

Dlatego też mycia rączek, szczególnie po powrocie do dom pilnuje cały rok, ale wiosną i latem jestem na to szczególnie wyczulona.

 

I choć moje dziewczyny lubią myć łapki, to nie zawsze tak było.

Co zrobić by dzieci chętniej myły rączki i same o tym pamiętały?

Mam kilka sposobów.

U nas najlepiej sprawdziły się te, które zadziałały na wyobraźnię moich córek. 

Jeśli chcesz aby u Ciebie również raz na zawsze zniknął problem z niechęcią do mycia łapek, to poznaj 6 sposobów na to jak zachęcić dziecko do mycia rąk.

Zaczynamy ! 

Sposób numer 1

Zrób dziecku miejsce.

Bardzo ważne jest aby tak zagospodarować miejsce w łazience, by nasze dzieci chciały w niej przebywać. Po pierwsze stołeczek, podeścik, który umożliwi dziecku samodzielne korzystanie z łazienki. Po drugie, ręcznik, najlepiej jeżeli będzie należał tylko do dziecka, może być, np. z ulubioną postacią z bajki. Ważne jest też, aby umieścić ręcznik w miejscu łatwo dostępnym dla dziecka.

 

Sposób numer 2

Rozpoznanie wroga.

Często samo opowiadanie o bakteriach nie przynosi pożądanego efektu. Dlaczego? O ile starsze dzieci są w stanie zrozumieć, że istnieje coś takiego jak bakterie i wirusy i że mogą być one groźne dla naszego organizmu, tak dla małych dzieci nie jest to takie oczywiste. Często nie są w stanie sobie tego wyobrazić i po prostu nie wiedzą o czym my mówimy.

Jak w prosty sposób zobrazować dziecku bakterie, a przy okazji pokazać w jaki sposób działa mydło?

Jest na to bardzo prosty sposób, z którego sama korzystałam.

Wystarczą 3 składniki:

  • woda
  • pieprz
  • mydło

Do białej miseczki wlewamy wodę i sypiemy pieprz (tak aby przykrył taflę wody). Wyjaśniamy dzieciom, że pieprz unoszący się na wodzie to bakterie.

 

Następnie, należy zanurzyć palec dziecka w wodzie (może to oczywiście zrobić samodzielnie). Kiedy palec jest oblepiony pieprzem należy go namydlić i ponownie zanurzyć w wodzie. Tym razem pieprz czyli bakterie oddaliły się od paluszka. Pieprz odsunął się od mydła. 

W ten sposób łatwo jest zobrazować dziecku, że bakterie uciekają od mydła. I dlatego właśnie należy myć rączki z jego użyciem.

 

Zamiast wody i pieprzu możecie użyć mleka i farb lub barwników spożywczych. Efekt będzie ten sam.

 

Sposób numer 3

Instrukcja mycia rąk.

Skoro dzieci wiedzą już po co myją rączki, teraz czas dowiedzieć się jak prawidłowo i dokładnie to robić.

U nas sprawdziło się umieszczenie w widocznym miejscu w łazience, najlepiej tuż obok umywalki instrukcji mycia rączek. Instrukcja jest kolorowa i prosta do wykonania.

 

Taką lub inną instrukcję bez problemu znajdziecie w internecie :)

 

Sposób numer 4

Używanie mydeł, które zachęcają dzieci do częstego ich używania. 

Aktualnie na polskim rynku jest mnóstwo bardzo dobrych, naturalnych i bezpiecznych produktów przeznaczonych do mycia rączek. Przy okazji mają bardzo fajne, kolorowe opakowania i oczywiście pięknie pachną. Dlaczego to takie ważne, by wybrać odpowiednie mydełko?

 

Same uwielbiamy korzystać z produktów, które pięknie pachną i mają śliczne opakowania :) Tak samo jest z dziećmi. Im ładniej pachną, im bardziej kolorowa, śmieszna etykieta tym chętniej dzieci z takiego produktu korzystają.

Moje dziewczyny uwielbiają mydła, ale największą miłością obdarzyły kolorowe pianki. Można nimi nie tylko umyć rączki, ale też całe ciało, a nawet włoski. Mają fajną konsystencję, są bardzo wydajne i obłędnie pachną. Producent podaje, że jest to zapach gumy balonowej. Dla mnie to zapach pianek, a dla mich córek lodów truskawkowych. 

 

Bardzo chętnie z nich korzystają, a po umyciu rąk pokazują nam jak pięknie pachną im łapki :)

 

Sposób numer 5

Nagroda.

Jeżeli mimo tego, że dzieci poznały już czym są bakterie, jak działa na nie mydło, w jaki sposób prawidłowo umyć rączki, mają już swoje ulubione mydełko i nadal nie palą się do mycia łapek. 

 

Można spróbować nagradzać maluszka po każdym umyciu rak, np. za pomocą pieczątek. Po każdym umyciu rączek stawiamy pieczątkę na wcześniej przygotowanym wykresie mycia rąk lub stawiamy pieczątkę na łapce dziecka, a kiedy pod koniec dnia pieczątka znika, maluch dostaje nagrodę. Wybór należy do Was :)

 

Sposób numer 6

Dajmy dobry przykład.

Dzieci lubią kopiować swoich rodziców. Dlatego upewnij się, że dzieci widzą jak myjesz ręce i rozmawiaj z nimi dlaczego myjesz je w tym momencie. Zachęcaj dziecko, aby myło rączki razem z Tobą.

 

 

Możliwości i pomysłów jak przekonać dziecko do mycia rączek jest bardzo dużo. Sądzę, że bez trudu możesz wprowadzić te sposoby u siebie w domu i wymyślić jeszcze wiele swoich. 

Mam nadzieję, że wyżej wymienione sposoby sprawdzą się również u Ciebie.

Jestem bardzo ciekawa jakie Wy stosujecie metody? 

Czekam na Wasze propozycje !

Trzymajcie się i powodzenia !

 

[product id="51, 52, 151, 37, 40, 42, 50"]

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl